Petkoviq: Osmani në Turqi provokoi njëjtë sikurse Kurti

Petkoviq: Osmani në Turqi provokoi njëjtë sikurse Kurti

Drejtori i të ashtuquajturës ‘Zyrë për Kosovën’ në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, thotë se presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani takimin e saj në samitin në Antalia e nisi me provokime, të cilat sipas tij, ishin “të ngjashme sikurse ato të Albin Kurtit në Bruksel”, transmeton Insajderi.

Petkoviq thotë se këto situata të krijuara nga krerët institucional në Kosovë, janë karakteristikë e politikanëve të Prishtinës “që të përpiqen të arrijnë diçka që nuk do ta marrin përmes incidenteve dhe provokimeve siç është kërkesa për njohje”, raporton ‘Tanjug’.

Ai më tej tha se kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq tregoi në samit se Beogradi është i përkushtuar për dialog, bashkëpunim dhe zhvillim dhe se qëllimi i tyre është paqja dhe stabiliteti politik në Ballkanin Perëndimor.

Petkoviq deklaroi se Prishtina nuk kujdeset për dialogun, sepse “nëse ata do të bënin, ata nuk do të silleshin ashtu dhe shtoi se kanë kaluar 2,980 ditë që nuk është formuar Asociacioni, e cila është vetëm “zemra e Marrëveshjes së Brukselit” me idenë të bashkimit të dhjetë komunave me shumicë serbe. komuniteti në mënyrë që ata të mund të ushtrojnë të drejtat e tyre kolektive.

“Kur Albin Kurti thotë se një Asociacion monoetnik është i pamundur, më lejoni t’ju pyes. Çfarë është Prishtina sot ku nuk ka më serbë? Çfarë është Suhareka, a ka ndonjë serb atje? Epo, jo!”, shtoi ai. /Insajderi.com