“Policia e ka përnime”, mbi 4 mijë gjoba për moszbatim të masave anti-COVID brenda ditës

“Policia e ka përnime”, mbi 4 mijë gjoba për moszbatim të masave anti-COVID brenda ditës

Policia e Kosovës, të mërkurën ka shqiptuar më së shumti gjoba për mosrespektim të masave kundër pandemisë që kur në fuqi ka hyrë ligji anti-COVID.

4 mijë e 263 gjoba janë shqiptuar gjatë njëzetekatër orëve të fundit, thuhet në raportin e Policisë.

Ndërsa, të martën ishin gjobitur 3 mijë e 981 qytetarë pasi nuk ishin duke i zbatuar kufizimet kundër Coronavirusit.

Të dielën, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte kërkuar të gjobitet çdokush që s’i respekton masat e kërkuara nga Ministria e Shëndetësisë  e të aprovuara në qeveri.

Kjo pasi javëve të fundit është rritur dukshëm numri i vdekjeve dhe infeksioneve me COVID-19.

Të mërkurën u regjistruan 22 vdekje e 1 mijë 894 raste të reja. Rastet aktive janë 24 mijë e 404.

Masat aktuale kundër pandemisë përfshinë obligueshmëri e mbajtjes së maskës në hapësira publike, kufizim i orarit të gastronomisë, orë policore etj.

Ndërkohë, po vazhdon plani i vaksinimit ku deri më tash në Kosovë janë dhënë 841 mijë e 591 vaksina.

284 mijë e 269 qytetarë kanë përmbyllur procesin e dy dozave. /Insajderi.com