Policia kroate tregon se si ndodhi aksidenti fatal – arrestohet shoferi i autobusit

Policia kroate tregon se si ndodhi aksidenti fatal – arrestohet shoferi i autobusit

Policia e Kroacisë ka lëshuar një deklaratë në lidhje me aksidentin e rëndë të ndodhur sot në Slavonski Brod, ku mbetën të vdekur 10 pasagjerë, 15 të lënduar rëndë, e 44 të tjerë me lëndime më të lehta trupore, e që të gjithë ishin nisur nga Gjermania për në Kosovë, transmeton Insajderi.

Aksidenti i cili ndodhi të dielën pak pas orës 06:00 të mëngjesit, kishte 69 pasagjerë, ndërsa ishte i regjistruar në Kosovë.  Mes të vdekurve është edhe një nga shoferët, i cili nuk po voziste në kohën e aksidentit.

Shoferi që shkaktoi aksidentin, në deklaratën e tij i tha policisë se ra në gjumë për një moment. Policia përshkroi se si ndodhi aksidenti në të cilin mbetën të vdekur 10 persona.

“Qendra operative-komunikuese e Administratës së Policisë Brod-Posavina këtë mëngjes në 6 orë dhe 19 minuta mori një raport të një aksidenti trafiku në autostradën A3 Bregana-Lipovac, në korsinë jugore, afër Slavonski Brod, në të cilën ishin disa persona të vdekur, e disa të tjerë të lënduar”, nis deklarata e Policisë, raporton “Index.hr”.

Gjatë hetimit, në prani të avokatit të shtetit, policia përcaktoi se aksidenti ndodhi në atë mënyrë që “shtetasi 52-vjeçar i Kosovës po voziste një autobus me targa regjistrimi të Kosovës, korsia jugore e A3 Bregana -Arruga automobilistike Lipovac nga perëndimi në lindje, duke arritur në kilometrin e 211 të autostradës A3, shoferi nuk lëvizi në mes të korsisë së shënuar, por kaloi nëpër bar, dhe më pas autobusi u përmbys në anën e tij”.

“Në këtë aksident trafiku, 10 persona vdiqën, 15 persona u lënduan rëndë, ndërsa 44 persona u lënduan lehtë. Të dëmtuarit u transportuan në spitalin në Slavonski Brod për trajtim mjekësor, ku u mbajtën për trajtim të mëtejshëm”.

Në orën 7:40 të mëngjesit në seksionin e autostradës A3, trafiku u mbyll dhe u devijua nga anashkalimi, dhe në orën 11:35 u la në një korsi.

Shoferi i autobusit, i cili ishte duke vozitur në momentin kur ndodhir aksidenti, u arrestua, dhe pas një hetimi penal, “me një kallëzim penal për dyshimin e kryerjes së një vepre penale sipas nenit 227 të Kodit Penal Shkaktimi i një aksidenti trafiku, do t’i dorëzohet mbikëqyrësi i kujdestarisë i Administratës së Policisë Brod-Posavina dhe më pas në zyrën e avokatit shtetëror kompetent”, thuhet më tej në deklaratën e Policisë. /Insajderi.com