Ukraina nuk do ta njohë Kosovën, thotë Poroshenko

Ukraina nuk do ta njohë Kosovën, thotë Poroshenko

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko tha sot në Beograd se Ukraina me vendosmëri respekton dhe respekton integritetin territorial të Serbisë, dhe se nuk e ka njohur Kosovën dhe se zgjidhja për këtë çështje duhet të gjendet përmes një kompromisi, duke respektuar interesat e Beogradit zyrtar.

“Dua të bëj të qartë se respektojmë integritetin territorial të Serbisë. Ne nuk e kemi njohur Kosovën dhe ne marrim qëndrimin për të kërkuar një zgjidhje për këtë problem përmes një kompromisi, duke respektuar interesat e Serbisë”, tha Poroshenko në një konferencë shtypi me presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

Ukraina i ka nxjerr vazhdimisht probleme edhe sportistëve kosovarë, të cilët nuk i ka lënë të udhëtojnë brenda territorit të tyre. Të gjitha ndeshjet ndërmjet ekipeve ukrainase dhe atyre kosovare janë luajtur jashtë Ukrainës, shkaku i pengesave të shtetit ukrainas. /Insajderi.com