Prishtina, Peja e Gjilani me numrin më të madh të rasteve të reja me Coronavirus

Prishtina, Peja e Gjilani me numrin më të madh të rasteve të reja me Coronavirus

Ndër vendet me më së shumti të infektuar brenda 24 orëve të fundit në Kosovë, sikurse çdo ditë tjetër prinë Prishtina, e pasuar nga komuna e Pejës dhe ajo e Gjilanit, njofton Insajderi.

Me 25 raste nga gjithsej 111 rastet e reja, Prishtina edhe sot është në krye të listës së komunave me më së shumti të infektuar, ndërsa pas saj është Peja me 13 raste dhe Gjilanit me 10.

“Komuna e Gjakovës dhe Mitrovicës më 7 raste, Komuna e Vushtrrisë më 6 raste, Komuna e Ferizajt më 5 raste. Kurse, Komuna e Drenasit, Obiliqit dhe Podujevës më 4 raste, ndjekur nga Komuna e Fushë Kosovës, Klinës, Rahovecit dhe Skenderajt më 3 raste. Me nga dy raste janë Komuna e Deçanit, Malishevës, Prizrenit dhe Vitisë. Me nga 1 rast janë komunat Istog, Kamenicë, Kaçanik, Lipjan, Novobërdë dhe Shtime”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Po ashtu, përgjatë kësaj kohe janë shëruar 159 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 8 mijë e 505 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3 mijë e 476, përcjell Telegrafi.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, ka bërë të ditur se në 24-orët e fundit betejën me COVID-19 e kanë humbur 10 pacientë, duke çuar në 467 numrin e viktimave. /Insajderi.com