Prokuroria jep detaje për vrasjen në Gradicë, i plagosuri po trajtohet në QKUK

Prokuroria jep detaje për vrasjen në Gradicë, i plagosuri po trajtohet në QKUK

Vrasja e cila ndodhi mbrëmjen e së hënës në fshatin Gradicë të Drenasit, ku mbet i vdekur një i mitur dhe u plagos një tjetër, është cilësuar si “Vrasje e rëndë” dhe “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

Zëdhënësja e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Laureta Ulaj në një përgjigje për Gazetën Online Insajderi, ka bërë të ditur se trupi i viktimës është dërguar për obduksion, ndërkaq personi tjetër që ka mbetur i plagosur është duke u trajtuar në Qendrën Klinike dhe Universitare të Kosovës.

“Lidhur me këtë rast, ju njoftojmë se prokurori kujdestar nga Departamenti i Krimeve të Rënda, ka dalë në vendin e ngjarjes bashkë më njësitë e tjera relevante. Rasti është cilësuar ‘Vrasje e rëndë’ dhe ‘Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve’. Me urdhër të prokurorit kujdestar trupi i pa jetë është dërguar për obduksion, ndërsa personi tjetër i plagosur është duke u trajtuar në QKUK”, ka thënë Ulaj.

Policia të martën ka njoftuar se i dyshuari për këtë rast është dorëzuar në polici.

I dyshuari është Xh.B 54-vjeçar.

Të njëjtit i është sekuestruar një armë zjarri që dyshohet se është përdorur në rast.

“Sot rreth orës 08:30, është dorëzuar në polici i dyshuari për vrasjen që ndodhi mbrëmë në fshatin Gradicë. Xh. B. (mashkull) 54 vjeç, shtetas i Republikës së Kosovës, të cilit po ashtu i është sekuestruar një armë zjarri që dyshohet të jetë përdorur në rast. Ndaj tij kanë filluar procedurat e nevojshme policore”, ka thënë për Insajderi-n zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti.

Ndërkaq, në raportin 24 orësh të policisë, thuhet se vrasje ka ndodhur për shkak të një mosmarrëveshje.

“Fsh. Gradicë, Gllogoc, 05.04.2021-20:23. Pas një  mosmarrëveshje dy të  dyshuar meshkuj kosovarë  dyshohet që  me armë  zjarri kanë  qëlluar dy  viktimat meshkuj kosovarë dhe  si pasoj e plagëve të marra, viktima i mitur ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, ndërsa  viktima tjetër  është   dërguar  për  tretman mjekësor në QKUK-Prishtinë. Të dyshuarit janë larguar nga vendi i ngjarjes. Në vendin e ngjarjes  në cilësi të provave materiale janë  gjetur dhe konfiskuar një pushkë gjuetie dhe një veturë e llojit Golf 2 të  cilat  dyshohet që  janë  përdorur në rast. Rasti nën hetime”, thuhet në raportin policor./Insajderi.com