Punonjësit e institucioneve serbe thonë se janë ‘të detyruar’ të protestojnë në veri

Punonjësit e institucioneve serbe thonë se janë ‘të detyruar’ të protestojnë në veri

Disa punonjës të institucioneve serbe që veprojnë në Kosovë kanë konfirmuar se ata janë “të detyruar” për të marrë pjesë në bllokimin e vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

Ata deklarojnë se autoritetet lokale po u kërkojnë ta bëjnë këtë, derisa kanë kërkuar që identiteti i tyre të mbetet anonim, raporton REL.

Derisa protestat vazhdojnë në këto pika kufitare, shumica e restoranteve në katër komunat në veri të Kosovës po mbyllen vazhdimisht.

Siç raportohet, qëllimi i kësaj mase është që sa më shumë njerëz të bashkohen në barrikada në Leposaviq, ku ndodhet vendkalimi Jarinje ose në Zubin Potok, në territorin e të cilit ndodhet kalimi kufitar Bërnjak.

Kryqi Jarinje dhe Bërnjak, por edhe rrugët që të çojnë në to, janë bllokuar për katër ditë nga serbët vendas, të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë në veri të Kosovës, për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitet të targave me Serbinë.

Në të dy kalimet, Policia Speciale e Kosovës është e vendosur në mes barrikadave të bëra nga parkimi i kamionëve të rëndë.

Siç njoftojnë nga Policia e Kosovës, të enjten e 23 shtatorit, banorët serbë përforcuan barrikadat me zhavorr pranë kalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak, teksa vetëm në këmvë është e mundur të kalosh kufirin midis Kosovës dhe Serbisë.

Kryetarët e katër komunave të veriut të Kosovës, Mitrovicës së Veriut, Zveçanit, Leposaviqit, Zubin Potokut, të cilët vijnë nga Lista Serbe – janë pothuajse çdoherë të pranishëm në barrikada me popullatën vendase.

Më 22 shtator kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i kërkoi kryetarit të komunës në veri, t’i japë fund bllokadës së vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

Ai tha gjithashtu se kamionët në pronësi të institucioneve lokale po përdoren për barrikada në rrugët që çojnë në pikat kufitare në veri, gjë që është një “shkelje dhe keqpërdorim i pronës publike”.

Kurti u bëri thirrje autoriteteve lokale në veri të heqin barrikadat dhe vendasve të ndalojnë protestën sepse “ata nuk po bllokojnë vetëm të tjerët, por edhe veten”. /Insajderi.com