Qerim Kelmendi, ish-ushtar i UÇK-së, është personi që u gjet i vrarë sot në orët e para të mëngjesit, në Pejë.

Qerim Kelmendi dikur kishte zbuluar detaje të vrasjes së Ilir Konushefcit

Qerim Kelmendi dikur kishte zbuluar detaje të vrasjes së Ilir Konushefcit

Qerim Kelmendi, ish-ushtar i UÇK-së, është personi që u gjet i vrarë sot në orët e para të mëngjesit, në Pejë.

Sipas Policisë së Kosovës, Kelmendit së pari ishte vrarë e pastaj djegur në veturë e tij, kurse trupi i është gjetur i karbonizuar.

Kelmendi dikur kishte  zbuluar detajet rreth vrasjes të ish-figurave kryesore të luftës, që ndërlidheshin edhe me politikën.

Përmes një postimi në Facebook, Kelmendi kishte folur edhe për vrasjen e Ilir Konushevcit.

Madje, ai kishte hedhur akuza të rënda ndaj shtetit shqiptar, duke shkruar se dosja e vrasjes së Ilir Konushevcit dhe Hazir Malës është e blinduar në arkivat e Shqipërisë.

Kjo, sipas Kelmendit ishte bërë me urdhër të Fatos Nanos.

Ky është rrëfimi i plotë, dhe pa ndërhyrje në 2016-tën nga Qerim Kelmendi:

DOSJA e vrasjes se Ilir Konushevcit dhe dr. Hazir males eshte e mbliduar ne arkivat e Shtetit shqiptare, me urdher te Faos Nanos !

Gjitha veprimet dhe gjitha mendimet qe i themi jane shume te vogla, krahasuar me ate qfare kemi arritur si UÇK, sepse kemi arritur ta debojme pushtuesin serb, dhe kjo merit i atribohet vetem UÇk, paqka se kemi patur edhe ndihmen ajrore te NATO-s, pa te cilen nuk do ishim çliruar edhe 3 Dekada. Normal se ka raste enigmatik dhe tragjike qe kane ndodhur ne ate lufte te veshtire, dhe njeri nder rastet e pa ndriçara, qe eshte blombuar dhe blinduar ne Dosjet e Shtetit shqiptare, pa dyshim eshte rasti i bashkluftetarit tone,Ilir Konushevcit. Diten tragjike kur jane vrare ne prit Ilir Konushevci dhe Dr. Hazir Mala, per fatin e mire, qe te kemi shpres se kjo tragjedi te zbardhet, ate dit eshte vrare edhe njeri nga ata qe ish pjese e prites, pra eshte vrare edhe krimineli Agim Demiri, qe eshte vellau i Besim demirit, qe po ashtu ka qene ne prit, dhe qe eshte vrare me pastaj nga Fatmir Haklaj.

Por problemi eshte diku tjeter, se ne ate ngjarje tragjike, ne ate udhtim, qe behej per te derguar armatim ne Kufi, se bashku ne makin me Ilir Konushevcin dhe Hazir Malen ka qene edhe nje shoqrues i SHIK-ut, qe eshte pergjgjedhur nga Xhavit haliti, per te bere percjelljen e Kamjonit me armatim. Ne ate rrugtim per barjen e armatimit kane qene edhe dy Shofera te kamjonit, dhe qe gjithe e dim se ata Shofera kane ngasur-drejtuar Kamjonin e UÇK, dhe emrat e dy shoferave, te caktuar nga xhavit haliti, i dine mire Xhavit Haliti. Eshte shume interesant, se pas asaj tragjedie, ku nuk na hidheron fakti pse kane shpetuar 3 veta qe ishin se bashku me Ilirin e hazirin, por gjithmon jemi befasuar dhe indenjuar, se si ka mundesi qe nje shorues i SHIK-ut, qe ishte edhe vet ne vijen e zjarrit, pra si ka mundesi qe nje punojes i shtetit te mos ndaloje tek Stacioni i pare i policis dhe te mos kerkoje ndihmen e tyre, ose te rrefehet para tyre, ose edhe me larg po shkojm, si eshte e mundur qe nje shorues i SHIK-ut, ne momentin e pare qe ka arrit ne tirane, nuk ka shkue me dhane deshmi per ngjarjen tragjike, dhe per çudi, as dy te tjeret qe ishin ne Kamjonin me arm, edhe ata nuk kane shkuar kurre te rrefehen ne prokurori apo para policis shqiptare, dhe edhe me keq, edhe policia shqiptare dhe Gjyqtaret shqiptare, edhe pse e din se ka ndodhur kurre, asnjehere nuk i kane thirrur keta pjestar, qe ishin pjese e UÇK, dhe edhe me keq, kurre prokurori dhe Gjyqesia shqiptare e Shiperise nuk i ka te ditur emrat e ketyre tre vetave, qe ishin se bashku me Ilirin e Hazirin. Ka plot qe frigohen dhe eshte per tu friguar dhe nuk kane kurajo te rrefejne emrat e ketyre tre personazheve real, qe nuk jane personazhe te filmit, por e kane pare me syt e vet maskaren dhe vrasjet dhe ne duhet te dim se si kne arritur ata te shpetojne, ne duhet ta kuptojme se si u jane rrembyer mbi 1000 arm nga ata qe u`a kishin zene pusin dhe duhet te kuptojme se sa zemer gjere paskan qene kriminelet qe vrane Ilirin e Hazirin, dhe per çudin e gjitha çudirave , Kanjonin e shkarkuar me armatim, diku larg venit te ngjarjes, u`a kane kthyer prap Shoferave te UÇk dhe me ate Kamjon jane kthyer te 3, pra dy veta qe ishin ne Kamjon dhe shoqruesi i SHIK-ut.

Eshte shume interesant dhe nuk di te kem degjuar se Shteti Shiptare ka leshur flet arrest ndaj Shkelzen Kurtbales, qe ka qene edhe ai njeri nder Kriminelet qe ka vrare Ilirin dhe Hazirin ndersa eshte kursyer ti vras dhe masakroje pjestarin-percjellsin e SHIK-ut dhe 2 Shoferat e Kamjonit-Mahunes. Dhe qaq me interesant behet fakti, kur te nesermen ne mengjez, Xhavit Haliti udhton me ajroplan, qe ishte ne ora 8 te mengjezit ne relacion Tirane -Frankufurt, dhe pastaj vije tek vendi ku po mbahej Mbledhja e Pergjithshme e LPK-UÇK, dhe aty ka arrit diku kah 13 ose ora 14, sepse nga frakufurti ne rrethinen e Shtutgartit duhej ca kohe per te arritur, dhe kur vije ne Mbledhej, ku isha edhe Une si perfaqsues i Logjistikes se UÇK, dhe ai pjestar i radheve mbrenda UÇK, ndodhe nje llapsus, Xhavit haliti nuk ngrihet tu tregoje shokve se erdha nga Shqiperi, dhe mbrem ne oret e vona dora tinzare na e vrau nje Komandant te rendesishem te UÇK, por erdhi dhe heshti, u shtrie ne 4 ose 5 karrige e ja futi gjume.

Ne nje moment gjate Mbledhjes, ku Xhaviti vazhdonte te flinte, e tthrasin sali Kelmendin ne Esen dhe e lajmrojne se situata ne Shqiperi nuk eshte normale dhe se dikush eshte prlaguar. Pas disa minutave ne thrrasin prpa e na njoftojne se eshte vrare Ilir Konushvci. Jam ngritur ne kemb dhe kam shkue si i terbuar tek dera ku ishte Azem Syla. I thashe: ” Daje si eshte Mergimi”, ma ktheu”” shnosh e mire,m si Topi, ne Tirane”.. dhe pas ketij dialogu kane filluar perplasjet fizike dhe sigurimi ka intervenuar, na ka qit te gjithve jashte dhe na ka kontrolluar se mos jemi te armatosur, e tek pas kontrolles na e kemi vazhduar Mbledhjen.

Pra, merreni me mend kush na shfaqet si perfaqsuesi me i rendsishem i UÇK, qe vije nga Tirana, qe e dine se eshte vrare Ilir Konushevci, dhe nuk i njofton te pranishmit ne Mbledhje, se na eshte vrare nje njeri i madhe i UÇK. vetem ky akt i shemtuar te turbullon dhe te ngajlle neveri per kete bandit, qe edhe rregullat e banditizmit si ka fer-plej. Une kurre drejtperdrejt nuk kam etiketuar akend me emra, sepse jane Instiitucinet e Shqiperise, qe kane obligim ti thrrasin 3 te “mbijetuarit” e maskares, te rrefejn ngjarjet dhe te sjellin prova, ne menyre qe te ndriçohet, edhe kjo tragjedi, qe eshte e permasave te medhaja.

Te shpresojme, se ne qe po preokupohemi me kete akt te shemtuar, te mos ndeshkohemi nga ndodnje personazh, qe ndjehet me siklet, dhe uroje qe kushdo qe mendon se mund ta zhduke kedo qe ti teket ti beje logarit mire me veten e tij, me farefisin dhe trashigimtaret e tij, sepse ne qe i besojme Shtetit te se drejtes, e qe fatkeqesishte eshte i shitur si ketu e si ne Shqiperi, pra ne qe i besojme drejtesis, po mur guxim dikush ti provoje brinat me ne, duhet ta shrengoje rripin e pantollonave, po theme e shume pantollonave, ne biren e fundit, te rrypit”, kishte shkruar Kelmendi. /Insajderi.com

Ekzekutohet në mesnatë Qerim Kelmendi

Prokuroria jep detaje për vrasjen në Pejë

Vrasja makabër e Qerim Kelmendit – Vjen reagimi i vëllait të tij Osman Kelmendi