Qeveria e Kosovës mban mbledhje, pritet të miratohet buxheti për vitin 2022

Qeveria e Kosovës mban mbledhje, pritet të miratohet buxheti për vitin 2022

Qeveria e Kosovës do të mbajë mbledhjen e radhës të premten duke filluar nga ora 17:00, përcjell Insajderi.com.

Në këtë mbledhje që do të udhëhiqet nga kryeministri, Albin Kurti, në rend dite është miratimi i buxhetit për vitin 2022.

Ndërkaq, paraditen e së premtes, Kurti në një konferencë për media ka deklaruar se buxheti i vitit 2022 do të jetë 9 për qind më i lartë se ai i këtij viti.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media.

“Sot kam pasur takim me ministrin Hekuran Murati dhe kemi diskutuar që ta bëjmë sot pasdite një mbledhje të Qeverisë që të aprovohet buxhetit për vitin e ardhshëm, por krahasuar me rishikimin e vitit aktual, mund të them se buxheti për vitin 2022 do të jetë 9 për qind më i lartë se viti aktual”, ka thënë Kurti./Insajderi.com