Qorrolli tregon pesë “arsye juridike” pse Kurti mund të kandidojë për deputet

Qorrolli tregon pesë “arsye juridike” pse Kurti mund të kandidojë për deputet

Profesori i së Drejtës Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, Vigan Qorrolli, ka thënë se kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, mund të kandidojë për deputet në zgjedhjet e ardhshme, duke radhitur pesë “arsye juridike”, njofton Insajderi.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Qorrolli është shprehur se Kodi Penal i Kosovës sqaron se pasojat juridike të dënimit nuk krijohen kur kryesit i shqiptohet gjoba, dënimi me kusht apo vërejtja gjyqësore ose kur kryesi lirohet nga dënimi.

Dhe për këtë sipas tij, Kodi Penal i periudhës kur është kryer vepra penale nga Kurti, e për të cilën ai është gjetur fajtor nga Gjykata kompetente, e liron atë nga pasoja juridike.

Më poshtë gjeni postimin e tij të plotë./Insajderi.com

ARSYEJA JURIDIKE pse Albin Kurti MUND të kandidojë për deputet në zgjedhjet 2021!

I. Gjykata Kushtetuese në Aktgjykimin…

Posted by Vigan Qorrolli on Tuesday, December 22, 2020