Rakiq: Partitë shqiptare po përpiqen të provokojnë “tërmet politik” duke u bashkuar në zgjedhje

Rakiq: Partitë shqiptare po përpiqen të provokojnë “tërmet politik” duke u bashkuar në zgjedhje

Presidenti i Listës Serbe, Goran Rakiq, deklaroi të premten se partitë shqiptare po përpiqen të provokojnë “tërmet politik” duke u bashkuar në zgjedhjet lokale të 17 tetorit, në komunat ku serbët përbëjnë shumicën.

Dhe siç tha ai, Lista Serbe po përpiqet ta parandalojë këtë duke bërë thirrje për unitet dhe sjellje të përgjegjshme të popullit serb në Kosovë, shkruan Tanjug, transmeton Shqip.com.

“Kjo është arsyeja pse ne të gjithë duhet të jemi të përgjegjshëm dhe deri në detyrë. Të lëmë mënjanë grindjet e vogla, nëse ka, dhe kotësinë, sepse ky nuk është momenti kur mund t’i lejojmë vetes të dorëzohemi dhe të rrezikojmë mbijetesën tonë me papërgjegjshmërinë tone”, tha Rakiq.

Ai më tej shtoi se grupimi i partive politike shqiptare, të cilat, siç thotë ai, politikisht janë të paplota, është rrezik për mbrojtjen e interesave serbe, dhe jo Lista Serbe, “e cila është shtylla kurrizore e luftës politike për popullin serb”.

Ndryshe, zgjedhjet e 17 tetorit të këtij viti i kanë bashkuar në komunat veriore partitë shqiptare, Partinë Demokratike të Kosovës, Lëvizjen Vetëvendosje, Lidhjen Demokratike të Kosovës, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës e Aleancën Kosova e Re, të cilat do të dalin me një kandidat të përbashkët kundër Listës Serbe.

Për herë të parë, të gjitha partitë shqiptare janë bërë bashkë kundër Listës Serbe në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës.

Madje, ato janë dakorduar edhe për një kandidat të përbashkët./Insajderi.com