Rama kritikon BE-në për Kosovën

Rama kritikon BE-në për Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se “Bashkimi Evropian e ka marrë peng Kosovën”.

Këto komente i bëri gjatë një konference për media, para ministrit gjerman për Evropën, Michael Roth.

“Bashkimi Evropian e ka marrë peng Kosovën. Peng është Kosova, e një loje shahu, ku një nga figurat e lojës, ka vendosur që atë ushtar ta mbajë peng”, tha Rama.

Kryeministri i Shqipërisë foli edhe për të arriturat e Shqipërisë në procesin integrues.

Ndërsa, ministri gjerman, deklaroi se “Shqipëria ka nisur kushtet për të filluar negociatat me Bashkimin Evropian”.

“Ju e dini se ka pasur kushte për Shqipërinë dhe ne mund të themi… dhe ky është pozicioni i qeverisë sime, që Shqipëria ka shënuar arritje. Ndaj edhe ne po punojmë që më datën 22 qershor Këshilli Evropian të marrë vendimin e duhur”, tha ai. /Insajderi.com