Rama shpall zyrtarisht qeverinë e re

Rama shpall zyrtarisht qeverinë e re

Kryeministri Edi Rama, ka zbuluar të enjten përbërjen e qeverisë së re të Shqipërisë.

Kabineti i ri qeveritar “Rama 3” do të përbehet nga 12 gra dhe katër burra.

Rama vendosi që krehu i tij i djathtë të jetë Arben Ahmetaj, i cili do të zëvendësojë Erion Bracen. Ky i fundit njoftoi largimin e tij para disa ditësh nëpërmjet një postimi në rrjete sociale.

Në detyrë janë rikonfirmuar Olta Xhacka, Ogerta Manastirliu, Belinda Balluku, Niko Peleshi, Bledi Cuci, Elva Margariti dhe Evis Kushi. Ndërsa, Etilda Gjonaj, të cilës iu besua posti i Sekretares për Gratë, do të zëvendësohet nga Ulsi Manja që do të drejtojë Ministrinë e Drejtësisë.

Sa i përket Ministrisë së Turizmit, drejtimi i është besuar Mirela Kumbaros që zëvendëson Blendi Klosin.

Përbërja e plotë e Qeverisë “Rama 3”:

Arben Ahmetaj – Zv.kryeministër

Olta Xhaçka – Ministre për Europën dhe Punët e Jashtme

Niko Peleshi – Ministër i Mbrojtjes

Ulsi Manja – Ministër i Drejtësisë

Bledi Çuçi – Ministër për Punët e Brendshme

Delina Ibrahimi – Ministre e Financave dhe Ekonomisë

Belinda Balluku – Ministre e Infrasktrukturës, Energjisë

Ogerta Manastirliu – Ministre e Shëndetësisë dhe Mirëqenies

Evis Kushi – Ministre e Arsimit

Frida Krifca – Ministre për Bujqësinë dhe Zhvillimin Rural

Mirela Kumbaro – Ministre për Turizmin dhe Mjedisin

Elva Margariti – Ministre e Kulturës

Qeveria e re do të ketë 4 ministra shteti:

Elisa Spiropali – Ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin

Edona Bilali – Ministre për Mbrojtjen e Sipërmarrjes

Bora Muzhaqi – Ministre për Rininë dhe Fëmijët

Milva Ikonomi – Ministre për Standardet dhe Shërbimet