Rama sot fillon vizitën dyditore në Kosovë

Rama sot fillon vizitën dyditore në Kosovë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të zhvillojë sot një vizitë dy ditore në Kosovës. Burimet bëjnë me dije se shefi i qeverisë së Shqipërisë do të ketë sot dhe nesër takime me krerë të shtetit dhe politikës në Kosovë.

Vizita e Ramës vjen në një moment delikat për Kosovën pas aktakuzave të ngritura nga Zyra e Prokurorisë Speciale me seli në Hagë ndaj presidentit Hashim Thaçi, kreut të PDK Kadri Veseli dhe disa të tjerëve për krime luftë dhe krime kundër njerëzimit.

Presidenti Thaçi ka lajmëruar sonte në orën 20:00 një fjalim drejtuar qytetarëve të Kosovës.

Njoftimi i aktakuzave erdhi tre ditë para takimit të shumëpritur në Uashington ku pritej rinisja e dialiogut Kosovë-Serbi, çka çoi edhe në shtyrjen për një moment tjetër./Insajderi.com