Rama: Vaksinat vijnë sot – më pak nga sa ishin parashikuar

Rama: Vaksinat vijnë sot – më pak nga sa ishin parashikuar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi sot se vaksinat anti-COVID nga ‘Pfizer’ do të vijnë gjatë mbrëmjes së sotme, transmeton Insajderi.

Kreu i qeverisë shqiptare dha lajmin e mirë se qeveria është pranë marrëveshjes përfundimtare edhe me ‘AstraZeneca’. Po ashtu po bisedohet me tre shtete që të sigurohen doza të tjera vaksina.

Sipas Ramës, deri në këto momente është i realizueshëm skenari që vaksinimi i popullsisë të realizohet brenda 14 muajsh.

Ai tutje shtoi se do të vijnë më pak doza seç ishin parashikuar, por e rëndësishme sipas tij është fakti që do të vazhdojnë vaksinimi.

“Nuk jemi as në dorë të mekanizmit të Covax që edhe aty problemi është i jashtëzakonshëm pjesë e kësaj katrahure. Kanë filluar kërcënime për hedhje nëpër gjyqe, penalitete për kompanitë nga ana e BE-së ndërkohë që ne kemi vetëm një spostim në kohë pasi dozat e para të Pfizer duhet të vinin në javën e tretë të Janarit dhe sipas konfirmimit të fundit, dozat e para mbërrijnë sot në darkë dhe do të vazhdojnë me faza, ndërkohë që jemi shumë afër një marrëveshje përfundimtare me AstraZeneca dhe po vazhdojmë kontaktet tona me disa vende”, u shpreh kryeministri Rama.

“Janë tre shtete me të cilat vazhdojmë kontaktet dhe jemi në rrugë të mbarë kështu që për momentin mund të them që skenari i parë për vaksinimin brenda 14 muajsh nuk ka rënë akoma”.

“Do vazhdojmë me mjekët dhe infermierët sepse janë ata që kanë radhën të parët dhe paralelisht do të vijojmë me të moshuarit. Nuk e kam në moment sa do të jenë dozat që do të vijnë sot, por e rëndësishme është që do të vijojmë të vaksinojmë të tjerë dhe besoj që muaji Shkurt do të jetë një muaj me qartësi për gjithë procesin. Sot do të vijnë doza më pak se ato që ishin angazhuar për partinë e parë, por sidoqoftë e rëndësishme është që fillon vaksinimi i dytë sepse këtë e kishim të garantuar dhe do të vazhdojmë me të tjerët”, tha Rama. /Insajderi.com