Reagimet e fqinjve në Zvicër për aksidentin ku humbën jetën familja Sadikaj

Reagimet e fqinjve në Zvicër për aksidentin ku humbën jetën familja Sadikaj

Komuniteti i qytetit Reinach të Zvicrës është prekur thellë pas aksidentit që ndodhi të dielën në rrugën Suharekë-Duhël, ku ndërruan jetë pesë anëtarë të familjes Sadikaj, të cilët ishin banorë të qytetit.

Fqinji i familjes Sadikaj në Reinach, Michael Schumm tha për televizionin zviceran TeleM1 se është thellësisht i prekur nga ngjarja.

“Kam pasur rrahje të forta të zemrës. Ata ishin fqinjët e mi më të afërt. Më mungojnë fjalët, dhe kjo ngjarje më prek shumë”, ka thënë Schumm, raporton Aargauer Zeitung, përcjell Insajderi.

“Pasi e kuptoni se ata njerëz jetonin në Reinach, por po ashtu edhe në anën tjetër – një aksident i tillë sjell gjithmonë trishtim”, thotë një kalimtar.

Komuniteti i Reinach u siguron viktimave mbështetjen e tyre të plotë. Tani është e rëndësishme që të kemi kontakt me njerëzit në Kosovë, thotë zyrtari i bashkësisë së Reinach-ut, Martin Heiz: “Ne do të ndihmojmë në të gjitha mënyrat që mundemi”.

29 vjet më parë, babai i 32 vjeçarit Jeton S. dhe dy vëllezërit e tij u vranë në një aksident trafiku – në të njëjtën rrugë. /Insajderi.com

Për të ndjekur kronikën e televizionit zviceran TeleM1, klikoni në linkun e mëposhtëm:

https://www.aargauerzeitung.ch/aargau/wyna-suhre/in-reinach-trauert-man-um-die-im-kosovo-verunglueckte-familie-132791603