Reagon Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë pasi Vjosa Osmani shkarkoi Valdete Dakën

Reagon Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë pasi Vjosa Osmani shkarkoi Valdete Dakën

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka reaguar pas vendimit që të hënën ka marrë presidentja e vendit, Vjosa Osmani për të shkarkuar nga pozita e kryetares së KQZ-së, Valdete Dakën, shkruan Insajderi

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, në një shkrim në ‘Twitter’ ka komentuar këtë vendim, duke thënë se është e rëndësishme që të gjitha procedurat të jenë në linjë me ligjet e Kosovës.

Ai më tej ka shkruar se pavarësia e KQZ-së duhet ruajtur si dhe duhet siguruar përgatitje profesionale pasi zgjedhjet lokale janë afër.

“Jemi njoftuar për vendimin e presidentes Osmani për të shkarkuar shefin e KQZ-së, e për të caktuar një të ri. Është e rëndësishme që të gjitha procedurat të jenë në linjë me ligjet e Kosovës dhe që pavarësia e KQZ-së të ruhet duke siguruar përgatitje profesionale në kohë për zgjedhjet lokale dhe për reformat në ligjin për zgjedhje”, ka shkruar Szunyog.

Presidentja, Osmani gjatë ditës së djeshme ka vendosur për shkarkimin e Dakës.

Shkarkimi i saj nuk u mirëprit nga shoqëria civile, dhe partitë opozitare.

Madje, është paralajmëruar se vendimi i Vjosa Osmanit mund të dërgohet për interpretim në Gjykatë Kushtetuese.