Reshje shiu dhe bore të dielën në Kosovë

Reshje shiu dhe bore të dielën në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, bën të ditur se gjatës së dielës pritet të ketë reshje të shiut, ndërsa në viset malore edhe reshje bore, njofton Insajderi.

Reshjet në rrafshin e Dukagjinit parashihen të jenë të intensitetit mesatar deri të lartë, ndërsa në rrafshin e Kosovës parashihen reshje të intensitetit të ndryshueshëm.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 2-3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 6-8 gradë Celsius.

“Kushtet biometeorologjike do të jenë relativisht të mira për shkak prezencës aktive të elementeve dhe dukurive meteorologjike. Java e ardhshme fillon me reshje dhe ulje të temperaturave në të dy vlerat ekstreme. Do të fryjë erë nga drejtimi i veriperëndimit me shpejtësi 1-8m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK-së./Insajderi.com