Rezultatet finale të votave me postë, LVV merr 44 mijë e 252

Rezultatet finale të votave me postë, LVV merr 44 mijë e 252

Ka përfunduar numërimi i 56 mijë e 368 votave të ardhura nga jashtë Kosovës, njofton Insajderi.

Sipas të dhënave nga Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, rezultatet e votave të numëruara nga diaspora janë si më poshtë:

LVV – 44 mijë e 252 vota

PDK – Pesë mijë e 32 vota

LDK – Katër mijë e 287 vota

AAK – Një mijë e 112 vota

NISMA – 438 vota

Pjesa tjetër iu shpërndahet partive tjera.

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve ka përfunduar më parë edhe numërimi i votave me kusht dhe atyre të personave me nevoja të veçanta.

Pas numërimit të 29 mijë e 490 votave me kusht, Lëvizja Vetëvendosje ka dalë e para me 14 mijë e 939 vota.

E dyta është Partia Demokratike e Kosovës me 4,997 vota.

Pas mbledhjes së këtyre rezultateve KQZ të enjten do të dalë me rezultatin përfundimtar./Insajderi.com