Heqja dorë për dialog

Serbia e ka ndalur kampanjën, por edhe Kosova tentimet për anëtarësim në organizata ndërkombëtare

Serbia nuk do të bëjë kampanjë për çnjohjen e Kosovës. Por, as Kosova nuk do të bëjë kampanja për anëtarësim në organizata ndërkombëtare. Ky pajtim ka mundësuar takimin në Uashington. Kështu ka thënë Grenell.

Serbia e ka ndalur kampanjën, por edhe Kosova tentimet për anëtarësim në organizata ndërkombëtare

Një lajm i Richard Grenell, emisarit të SHBA-ve për dialogun Kosovë – Serbi, se një takim me përfaqësues të të dyjave vendeve pritet të mbahet me 27 qershor në Uashington i ka gëzuar institucionet kryesore në vend.

Kryeministri Avdullah Hoti dhe se kjo është shenjë e bashkëpunimit të mirë, ndërsa presidenti Hashim Thaçi, e ka mirëpritur ftesën për rikthim në dialog, njofton Insajderi.

Madje, Hoti tha se koordinimi i veprimeve me miqtë ndërkombëtarë bëri edhe që Serbia ta pauzojë fushatën e vet për çnjohje të Kosovë nëpër botë.

Megjithatë, ky lexim parcial i mesazhit të Grenell nuk e tregon krejt storien.

Amerikani shkruan se përveç që ka zotim nga Serbia për ndaljen e kampanjës kundër Kosovës, ia ka edhe zotimin e Kosovë se nuk do të kërkojë anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

“Kam marrë zotimin e qeverisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë që përkohësisht të ndalohet kampanja e mos-njohjeve”, shkruan Grenell, por duke vazhduar se ka edhe zotim për mos-ndjekjen “e anëtarësisë në organizata ndërkombëtare”.

Kjo është përendur edhe nga Kreshnik Ahmeti, ish-shefi i kabinetit të Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca.

Ai ka thënë se nga njoftimi i emisarit special kuptohet që përfaqësuesit e Kosovës kanë heq dorë nga anëtarësimi i vendit në organizata ndërkombëtare.

Sipas zyrtarit të Lëvizjes Vetëvendosje, përveç reciprocitetit, kusht i Serbisë ka qenë edhe mos aplikimi i shtetit tonë për anëtarësim në institucione ndërkombëtare./Insajderi.com