Shënohet rasti i parë me koronavirus në Deçan

Shënohet rasti i parë me koronavirus në Deçan

Janë shënuar edhe 36 raste të reja me koronavirus në Kosovë, ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, shkruan Insajderi.

Me këto 36 raste të reja, numri i të infektuarve në Kosovë ka shkuar në 423 raste.

Nga këto raste edhe një i infektuar nga komuna e Deçanit, konkretisht fshati Lëbushë, duke bërë kështu që edhe kjo komunë të preket me koronavirus.

“Rastet pozitive janë raste kontakti, nëntë (9) raste nga komuna e Ferizajit (sipas vendbanimit: katër (4) raste Ferizaj, katër (4) raste Talinovc dhe një (1) rast Mirash), tetë (8) raste nga komuna e Kamenicës (sipas vendbanimit: katër (4) raste Topanicë, katër (4) raste Hodonovc), pesë (5) raste nga komuna e Prizrenit (sipas vendbanimit: katër (4) raste Prizren dhe një(1) rast Skorobishte), tre (3) raste me vendbanim në Gjakovë, dy (2) raste me vendbanim në Prishtinë, dy (2) raste me vendbanim në Mitrovicë e veriut dhe me nga një (1) rast vendbanimet: Suharekë, Lipjan, Ramjan-Viti, Banjë-Malishevë, Studenicë-Istog, Lëbushë-Deçan dhe Zveçan”, thuhet në njoftimin e IKShP-së.

Nga data 08 shkurt deri më 15 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.720 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, pozitive rezultojnë gjithsej katërqind e njëzet e tre (423) me 9 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese. ​/Insajderi.com