Shi, borë e diell – parashihet mot i paqëndrueshëm gjatë tërë javës

Shi, borë e diell – parashihet mot i paqëndrueshëm gjatë tërë javës

Instituti hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme.

Sipas IHMK-së, më 28 shkurt do të ketë mot kryesisht të vranët dhe me reshje të herë pas hershme të borës.

Kurse, nga dita e martë reshjet parashihen të vazhdojnë vetëm nëpër disa zona, kryesisht në rrafshin e Dukagjinit.

Ilustrim.

Nga gjysma e javës parashihet të ketë mot me intervale me diell.

Sipas IHMK-së, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -5 deri 0 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 2-8 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja e lehtë deri mesatare, kurse në viset e larta, shpejtësia e erës do të arrijë mbi 12m/s./Insajderi.com