Shqipe Selimi uron të kthehen sa më shpejt nga Haga të gjithë të akuzuarit

Shqipe Selimi uron të kthehen sa më shpejt nga Haga të gjithë të akuzuarit

Kandidatja për deputete nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Selimi, njëherësh edhe bashkëshortja e Rexhep Selimit, i cili po qëndron në paraburgim në Hagë, ka uruar që burri i saj dhe bashkëluftëtarët e tij që po qëndrojnë atje, të kthehen sa më shpejt në Kosovë, transmeton Insajderi.

Kështu ka thënë ajo e ftuar në emisionin “Kallxo Përnime”, ku shton se të gjithë po mbahen padrejtësisht atje.

“Uroj që Rexha me u kthy sa më shpejt në Kosovë. Ne të dytë kemi punu e kontribu njëjtë. Ai në jetën publike, unë mbrapa kamerave. Ata çlirimtarë që janë atje, janë padrejtësisht atje. Ajo Gjykatë është e padrejtë, është një-etnike. Uroj që shumë shpejt ata çlirimtarë të kthehen në Kosovë”, tha Selimi.

Ajo tutje ka folur edhe për buxhetin që është ndarë nga Ministria e Drejtësisë për t’i paguar shpenzimet e mbrojtjes së të akuzuarve, për çka thotë se kërkesat janë bërë në Ministrinë e Drejtësisë dhe janë duke u shqyrtuar.

“Për shumën e parave nuk e di saktësisht se sa janë ndarë dhe si paguhen sepse secila mbrojtje e ka numrin e ndryshëm të avokatëve. Kërkesat për pagesën e avokatëve me sa di unë i kanë bërë në Ministrinë e Drejtësisë dhe ato kërkesa janë duke u shqyrtuar”, tha në mes tjerash Shqipe Selimi. /Insajderi.com