Simiq: Situata në veri është e qetë, serbët janë të frikësuar

Simiq: Situata në veri është e qetë, serbët janë të frikësuar

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiq, tha se mëngjesin e së enjtes, situata është e qetë në komunat veriore të Kosovës, por që serbët lokalë janë të frikësuar dhe zemëruar pas aksionit të së mërkurës nga Policia e Kosovës për kontrabandimin e mallrave, transmeton Insajderi.com.

Sipas tij, gjatë aksionit të Policisë dhe Doganës së Kosovës paraditen e së mërkurës në Mitrovicën e Veriut kundër kontrabandimit me mallra, jeta e serbëve u rrezikua drejtpërdrejt, pasi që siç thotë ai “pësuan zjarr të hapur me duart e tyre të zhveshura nga forcat speciale”, raporton Kosovo Online.

Sulmi ndaj Policisë së Kosovës

“Ajo që ndodhi dje është e papranueshme dhe e palejueshme. Kishte të shtëna në shtëpitë e familjes ku kishte foshnje shtatzëna, nëna … Njerëzit tanë janë të frikësuar, por edhe të zemëruar, kjo nuk mund të tolerohet më, ne nuk mund të parashikojmë më atë që i pret serbët në Kosovë dhe Metohi, edhe në më të keqen- skenarët e rasteve”, tha Simiq për TV Prva.

Ai thotë se serbët janë të vendosur që të qëndrojnë dhe të mbijetojnë në Kosovë, teksa shton se kërkuan nga Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nëse shteti do të qëndrojë për mbrotjen e tyre apo jo.

“Në çdo rast, ne duhet të gjejmë një mënyrë për të mbrojtur familjet dhe shtëpitë tona, por ne presim mbështetjen e shtetit tonë dhe të gjitha strukturave, sepse kjo është e padurueshme,” tha Simiq.

Ndryshe, paraditen e së mërkurës, Policia e Kosovës së bashku me Doganën e Kosovës, kanë zhvilluar një operacion kundër kontrabandimit të mallrave në disa rajone të vendit.

Operacioni është zhvilluar edhe në Mitrovicën e Veriut, ku serbët lokalë penguan zyrtarët policorë në kryerjen e këtij operacioni duke i sulmuar ata me armë zjarri, granata dore, shok bomba etj.

Drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, në një konferencë për media të mërkurën, tha se të lënduar nga ky aksion mbetën 10 zyrtarë policorë, teksa shtoi se ka dyshime që ky aksion u dekonspirua – gjë për të cilën kanë nisur hetimet./Insajderi.com