Sipas Grenell, veprimet amerikane në raport me dialogun, nxitën edhe evropianët drejt liberalizimit të vizave për Kosovën

Sipas Grenell, veprimet amerikane në raport me dialogun, nxitën edhe evropianët drejt liberalizimit të vizave për Kosovën

Richard Grenell, emisari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka deklaruar në Twitter se është i lumtur tek sheh evropianët të avancojnë përpara agjendën e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Grenell i është referuar lajmit se euro-deputetët i janë drejtuar kancelares gjermane Angela Merkel, se duhet sa më parë t’i liberalizohen Kosovës vizat, sepse tashmë veç i ka plotësuar kushtet.

Sipas Grenell, është aksioni amerikan për të normalizuar raportet ekonomike në mes të Kosovës e Serbisë që i ka nxitur edhe evropianët më pas të ndërmarrin veprime.

“Më në fund. Ky është një lajm i mirëseardhur edhe nëse është vetëm për disa industri biznesi. Fokusimi i SHBA-ve në normalizimin ekonomik ka motivuar veprime nga evropianët. Dhe ne jemi të lumtur tek i shohim ata duke marrë primatin”, shkruan Grenell në Twitter./Insajderi.com