Sylë TahirSylaj paralajmëron mot të vështirë dhe ndryshime drastike në Kosovë

Sylë TahirSylaj paralajmëron mot të vështirë dhe ndryshime drastike në Kosovë

Profesori i Meterologjisë, Sylë Tahirsylaj ka folur për motin që do të mbizotërojë në ditët në vijim

Ai në një prononcim për Gazetën Metro ka thënë se vendi ynë do të ketë mot të ndryshueshëm.

“Vendi ynë do të vazhdojë me shpejtësi të masave ajrore dhe atyre që kanë qenë në pjesën jug-përendimore. Si rrjedhojë e kësaj moti do të jetë i ndryshueshëm, me intervale kohore me diell, me vranësira, të cilat gjatë ditës do të marrin karakter zhvillimi”, ka thënë Sylaj.

Sylaj ka njoftuar se ky mot do të përcjellet me reshje shiu, ku ka mundësi të ketë edhe breshër, vetëtimë dhe bubullimë.

“Vranësirat do të përcjellen me reshje shiu, ka mundësi edhe për bresher, vetëtimë dhe bubullimë. Temperaturat minimale do të jenë 9-12 gradë Celsius, ndërsa ato maksimale 20-24 gradë Celsius. Kjo gjendje e motit do të jetë e qëndrueshme gjatë gjithë javës, faktikisht edhe javën e ardhshme moti nuk do të jetë stabil jo vetëm në rajon, por edhe në vendin tonë”.