Të paktën 832 të vdekur nga tërmeti shkatërrues dhe cunami

Të paktën 832 të vdekur nga tërmeti shkatërrues dhe cunami

Të paktën 832 njerëz kanë vdekur nga tërmeti shkatërrues dhe cunami që goditi ishullin indonezian të Sulawesi, njofton agjencia kombëtare.

Sipas agjencisë zona e prekur ishte më e madhe se sa mendohej fillimisht, transmeton rtv21.tv.

Shumë njerëz u raportuan të bllokuar në rrënojat e ndërtesave që u rrëzuan në tërmetin e së premtes, tha zëdhënësi i agjencisë Sutopo Purwo Nugroho në një konferencë shtypi.

Kryqi i Kuq vlerëson se më shumë se 1.6 milionë njerëz janë prekur nga tërmeti dhe cunami.

Tërmeti kishte shkaktuar valë cunami deri në 6 metra.