Thaçi reagon rreth dënimit të Mlladiqit

22.11.2017 13:58
Thaçi reagon rreth dënimit të Mlladiqit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar lidhur me dënimin me burg të përjetshëm ndaj ish-gjeneralit të Serbisë, Ratko Mlladiq.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Tëitter, Thaçi ka shkruar se dënimi i Mlladiqit është i rëndësishëm për sigurinë dhe drejtësinë e viktimave.

“Mendojmë sot për Srebrenicën. Ne gjithashtu duhet të sigurojmë që autorët e veprave dhe nxitësit e ideologjisë gjenocidale do të vazhdojnë të paguajnë për të keqen që kanë bërë nga Beogradi”, ka shkruar Thaçi.

Gjykata e Hagës sot ka dënuar Ratko Mlladiqin me burg të përjetshëm për gjenocid në Bosnje dhe Hercegovinë gjatë viteve 1990 – 1995. /Insajderi.com