Varhelyi: I zhgënjyer që nuk u hapën negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Varhelyi: I zhgënjyer që nuk u hapën negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi, ka thënë se është i zhgënjyer nga fakti që nuk u hapën negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, njofotn Insajderi.

Ai më pas ka shtuar  se BE-ja duhet të çajë bllokadën për të bërë të mundur që këto shtete të ecin përpara në procesin e integrimit.

Tutje Varhely ka shtuar së duhet një rishikim i metodologjisë për ekonominë dhe plani e investimeve në mënyrë që të krijohet një mundësi që ky rajon, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut më theks të veçantë, të lëvizin drejt familjes evropiane./Insajderi.com