Vashat dardane po e “sundojnë” botën

Vashat dardane po e “sundojnë” botën

Bota e xhudos po “sundohet” nga vashat dardane.

Pas përditësimit të Ranglistës Botërore – në këtë sport, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova janë në vendin e parë – në kategoritë përkatëse.

Këtë lajm e ka bërë të ditur “Kosovo Judo Federation” përmes një postimi në Facebook.

“Kosova dominon prapë botën,pas përditësimit të Ranglistes Botërore dy Kampionet tona Olimpike janë në vendin e parë”, shkruhet në postim.

Distria është në vendin e parë në botë, në katëgorinë -48 kilogramë, me gjithsej 5920 pikë.

Mund të jetë një imazh i 1 person dhe teksti që thotë "Women World Ranking List -48 kg KRASNIQI Distria World's #1 in -48kg 1 KRASNIQI 2 3 MUNKHBAT 5920 pts BOUKLI 4 5250 pts TONAKI 5 4885 pts BILODID 6 4150 pts 7 LEGOUX CLEMENT 3690 pts FIGUEROA 3303 pts Version: 20-Dec-2021 3252 pts WRL Women"

Distria Krasniqi

Kurse, Nora ka gjithsej 5880 pikë dhe është e para në kategorinë -57 kilogramë.

Ky është edhe një sukses i madh për kampionet olimpike.

Mund të jetë një imazh i 1 person dhe teksti që thotë "Women World Ranking List -57 kg GJAKOVA Nora World's #1 in -57kg 1 GJAKOVA 2 KLIMKAIT 3 5880pts pts CYSIQUE 5830 pts NELSON LEVY 5 4380 pts MONTEIRO 6 3816 pts TAMAOKI 7 3706 pts LIPARTELIANI 3650 pts Version: 20-Dec-202 3180 pts WRL Women"

Nora Gjakova

Ditë më parë, Distria ishte zgjedhur xhudistja më e mirë në botë nga Komiteti Olimpik i Xhudos – pas votimit online.

Ndërsa, Driton Kuka u zgjedh trajneri më i mirë në glob.

Krasniqi ishte e jashtëzakonshme në Lojërat Olimpike – të mbajtura në Tokio.

25-vjeçarja është medalistja e dytë e artë olimpike e Kosovës, pas Majlinda Kelmendit, e cila ishte shpallur kampione në “Rio 2016″.

Distria kishte mposhtur në finale xhudisten japoneze, Funa Tonakin.

Kurse, Gjakova kishte mposhtur në gjysmëfinale japonezen, Tskukasa Yoshida që ishte dhe pretendentja kryesore në peshën deri në 57 kg.

Ndërsa, në finale e kishte “gjunjëzuar” xhudisten franceze, Sarah Leonie Cysique, me ippon. /Insajderi.com