Vazhdojnë përplasjet mes njerëzve të LDK-së dhe VV-së – Abazi i reagon Abdixhikut

Vazhdojnë përplasjet mes njerëzve të LDK-së dhe VV-së – Abazi i reagon Abdixhikut

Deputeti i ri i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, e ka cilësuar “arrogante” gjuhën e përdorur nga deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, në lidhje me negociatat për koalicionin qeverisës.

Abazi, përmes një shkrimi në Facebook, ka thënë se vota për Lëvizjen Vetëvendosje është votë për idealin e shtetit.

“Duhet trajtuar më respekt e me kujdes përpjekja për të përcaktuar një standard të ri të arritjes se marrëveshjeve për bashkëqeverisje, sidomos kur kjo përpjekje dhe gadishmëri vjen nga LVV si fituese e parë e votës se pavarur, të pakushtëzuar, të pafavorizuar, votës nga diaspora që nuk është e varur direkt nga benificionet e mundshme politike. Dmth vota për LVV është votë e idealit për shtetin dhe vizionin e jetës me dinjitet në Kosovë. Pesha e votës është e njejtë por pasërtia e mardhënies ndërmjet votës dhe subjektit politik është po aq e rëndësishme”, ka shkruar ai, përcjellë Indeksonline.

Abazi, duke iu referuar deklarimeve të fundit të Lumir Abdixhikut, ka thënë se gjuha arrogante dhe mungesa e modestisë “është karakteristikë e atyre që e kanë dëmtuar rëndë interesin e qytetarit dhe të vendit”.

“Në atë proces LVV nuk ka participuar asnjëherë dhe në asnjë moment. Arroganca e zyrtarit të LDK në media nuk paraqet as pikpamjet e votuesit të LDK që ka votuar për ndryshimin e madh që duhet të ndodhë, rrjedhimisht kujdes nga pozicionet që zbehin besimin, dërgojnë ujë ne mullirin e PRONTO dhe ju rikujtojnë elektoratit formulat të cilat pas shenjë së barazimit kanë interesin individual dhe jo ate shtetrorë”, ka thënë Abazi.

Ai ka thënë se asnjë gjë nuk është me rëndësishme në këtë fazë se sa  formimi i qeverisë dhe konsolidimi i institucioneve.