Vdes gjeografi i njohur kosovar kundërshtues i demarkacionit

Vdes gjeografi i njohur kosovar kundërshtues i demarkacionit

Ka vdekur gjeografi dhe hartografi Muharrem Carabregu, njëherësh edhe kundërshtues i madh i versionit të tanishëm të marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.

Lajmin e ka bërë të ditur profesori i Gjeografisë, Florim Isufi, përmes një postimi në Facebook.

“I ndjeri ishte profesor në Universitetin e Prishtinës në FSHMN, Departamentin e Gjeografisë. Po ashtu ishte edhe njëri ndër kundërshtuesit e demarkacionit të vijës aktuale në mes Kosovës dhe Malit të Zi. I lehtë i qoftë dheu i Kosovës”, ka shkruar Isufi.

Varrimi i të ndjerit bëhet me datë 04.05.2017 në orën 13:00 në varrezat e Prishtinës.

Ndërsa Departamenti i Gjeografisë në UP do të organizojë mbledhje komemorative me datë 05.05.2017, ora 11:00, në lokalet e Fakultetit. /Insajderi.com