Vdes një i burgosur në Spitalin e Pejës – ishte dënuar për keqpërdorim seksual nën moshën 16-vjeçare

Vdes një i burgosur në Spitalin e Pejës – ishte dënuar për keqpërdorim seksual nën moshën 16-vjeçare

Një person i burgosur ka vdekur mbrëmë në Spitalin e Pejës, njofton Insajderi.

Siç bëhet e ditur nga Shërbimi Korrektues i Kosovës, përkundër ndihmës së ofruar nga mjekët, viktima ka ndërruar jetë dje rreth orës 22:35.

I ndjeri i cili ishte duke vuajtur dënimin në Burgun e Dubravës, që nga data 02.12.2020 ishte hospitalizuar në Spitalin Rajonal të Pejës, me rekomandimin e mjekut të Qendres Korrektues në Dubravë.

M.H, i lindur në vitin 1935, që nga fillimi i mbajtjes së dënimit ka pasur probleme shëndetësore në zemër, diabet dhe sëmundje me komplikime të tjera.

“Si pasojë e sëmundjeve dhe moshës, i njëjti tërë kohën ka qenë i vendosur në Stacionarin e Qendrës Korrektuese Dubravë dhe është trajtuar nga mjekët në këtë institucion, në spitalin Pejës dhe në SHSKUK”, njofton SHKK.

Sipas njoftimit, ai ishte i dënuar me 10 vjet burgim për veprën “Keqpërdorim seksual nën moshën 16-vjeçare”.

“Organet kompetente janë duke i zhvilluar procedurat ligjore, ndërsa autopsia do të verifikoi shkakun e vdekjes”, njofton tutje ky shërbim. /Insajderi.com