Vrasja e vajzës shqiptare nga babai, flet shoqja e ngushtë

Vrasja e vajzës shqiptare nga babai, flet shoqja e ngushtë

Shqiptari, Petrit Lekaj dyshohet se e ka vrarë vajzën e tij, Sabrina Lekaj.

Mediat e huaja raportojne se ajo ishte studente shume ambicioze, me shumë qëllime në jetë dhe e gatshme të ndihmonte këdo. Ajo sipas shoqeve ishte edhe një pianiste e talentuar.

Sabrina Lekaj u gjet pranë babait të saj të plagosur rëndë në një rrugë Adelaide rreth orës 11:00 të dielën.

Policia e Australisë Jugore lëshoi ​​një deklaratë të martën në mbrëmje duke thënë se babai i saj, 49-vjeçari Petrit Lekaj, pritej të akuzohej për vrasjen e vajzës së tij.

Ai po trajtohet në Spitalin Mbretëror Adelaide, ku ai mbetet nën ruajtjen e policisë, për shkak të plagëve qe ka ne pjesen e barkut.

Policia ka thënë se ata presin të akuzojnë Petrit Lekajn për vdekjen e vajzës së tij.Një seancë dëgjimore zyrtare është caktuar për të premten.

Një nga shoqet e vajzes, Jana Fandi, tha për ABC News se vdekja ishte një tragjedi dhe i kishte tronditur shokët e saj dhe ish shokët e shkollave të Kolegjit Nazareth.

“Gjatë gjithë shkollës së mesme, ishim shumë afër dhe bëmë shumë gjëra së bashku,” tha ajo.

“Ne të dy kemi dashur muzikën dhe ajo ishte një pianiste e mrekullushme, kemi bërë kurse  së bashku, së bashku me nxënës të tjerë të shkollës. Sabrina ishte një person shumë gazmore. Ajo ishte gjithmonë aty për këdo që ishte rreth saj. Ajo gjithmonë i vuri të tjerët para saj”- tregon ajo.

Me tej tregon se vajza ishte studente në mjekësi.

“Ajo e donte shkencën, kështu që po bënte imazhe mjekësore. Ajo donte të ndihmonte njerëzit, kështu që zgjedhja e saj natyrisht rrjedh prej kësaj,” tha Fandi.

“Është e trishtueshme që ajo nuk është më me. Kjo është një tragjedi”- tha ajo.

Këtu mund ta gjeni dokumentarin “Shesim Diploma”.

InDoks  ka realizuar dokumentarin Shesim diploma”ku janë shtjelluar prapaskenat e funksionimit të universiteteve private. Janë zbuluardokumente të pa para më herët nga publiku. Kanë foluar  ata që i drejtojnë këto institucione dhe ata që paralajmëruan shumë herët për krimet që po ndodhnin në arsim.