Bisedimet nuk ndalen

Vuçiq: Bisedimet duhet të fillojnë, pavarësisht akuzave ndaj Thaçit

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se bisedimet e paqes në Kosovë duhet të rinisin pavarësisht akuzave për krime lufte të ngritura kundër Hashim Thaçit.

Vuçiq: Bisedimet duhet të fillojnë, pavarësisht akuzave ndaj Thaçit

Në një intervistë me POLITICO në Bruksel, presidenti serb, Aleksandër Vuçiq sinjalizoi se ai akoma do të ishte i gatshëm të takohej me presidentin e Kosovës Hashim Thaçin, nëse udhëheqësit kosovarë vendosnin ta bënin atë pjesë të delegacionit të tyre për bisedime në të ardhmen, njofton Insajderi.

Megjithëse u shpreh skeptik se autoritetet në Prishtinë do ta bënin një gjë të tillë.

“Ne duhet ta rikthejmë procesin e dialogut me këdo që pala shqiptare vendosë ta zgjedhë si përfaqësues të tyre”, pohoi Vuçiq.

“Duhet të vazhdojë. Përndryshe, çfarë mund të ndodhë? Cila do të ishte perspektiva e një rajoni të tërë?”.

Vuçiq, që po qëndro në Bruksel për takime me krerët e BE, tha se ai nuk do të komentojë vetë aktakuzën.

Por, e bëri të qartë se dëshiron që një dialog i sponsorizuar nga BE për marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës, i cili është ngecur për më shumë se një vit, të fillojë përsëri.

“Ne nuk duam të injorojmë përleshje të mëtejshme politike ose fizike midis serbëve dhe shqiptarëve dhe gjithashtu është mënyra më e mirë për të mbrojtur sigurinë dhe sigurinë e serbëve që jetojnë në Kosovë,” tha Vuçiq për akuzën ndaj Thaçit. /Insajderi.com