Vuçiq – Gjukanoviqit: S’e dua Kosovën pa shqiptarë e as Malin e Zi pa malazezë

Vuçiq – Gjukanoviqit: S’e dua Kosovën pa shqiptarë e as Malin e Zi pa malazezë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, thotë se nuk dëshiron ta shohë Kosovën pa shqiptarë e as Malin e Zi pa malazezë, transmeton Insajderi.com.

Kështu iu përgjigj ai akuzave të presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, i cili tha se “Vuçiq do të donte Kosovën pa shqiptarë dhe Malin e Zi pa malazezët”.

“Unë as nuk dua dhe as nuk mund ta imagjinoj Kosovën pa shqiptarë ose Malin e Zi pa ata që deklarohen si malazezë. Gjithçka që ai bëri ishte që ta bënte Malin e Zi pa serbë”, ka thënë Vuçiq, raporton ‘Kosovo-Online’.

“Por kjo është nën-ndërgjegja, sepse ai dëshiron Malin e Zi pa serbë. Unë e dua Malin e Zi në të cilin të gjithë do të jetojnë, dhe nuk do të duan që serbët të ndalen, të shpikin një kishë ortodokse në Mal të Zi, thjesht të mos kenë një kishë serbe. Kjo është e drejtë. Ju mendoni se duhet të kem frikë, jo përgjigjem me të vërtetën dhe faktet”, shtoi më tej ai.

Gjatë një interviste për Jutarnji list, presidenti i Malit të Zi, tha se Beogradi bën gjoja për ta rikthyer Kosovën. /Insajderi.com