Nuk zgjedhim, pranojmë këdo

Vuçiq: Jam gati të negociojë me Thaçin edhe pse është i akuzuar

Vuçiq: Jam gati të negociojë me Thaçin edhe pse është i akuzuar

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq ka folur për dialogu Kosovë-Serbi. Ai për “Politiko” ka thënë “se jam gati i ulem me Thaçin edhe pse ai është i akuzuar, nëse delegacioni i Prishtinës vendos ashtu”, njofton Insajderi.

Më pas Vuçiq ka shtuar se ne nuk duam të ndezim konflikte të reja në Ballkan mes serbëve dhe shqiptarëve.

“Ne nuk duam të ndezim edhe më shumë konflikte politike ose fizike mes serbëve dhe shqiptarëve, dhe kjo është mënyra më e mirë për të mbrojtur sigurinë dhe sigurinë e serbëve në Kosovë,”

Dhe në fund presidenti serb u shpreh se dialogu duhet të vazhdojë, meqë nuk ka zgjidhje më të mirë për asnjërën palë.