“Vuçiq më ka kërkuar shërbime”, kreut i grupit kriminal më brutal në rajon flet për lidhjen me presidentin serb

“Vuçiq më ka kërkuar shërbime”, kreut i grupit kriminal më brutal në rajon flet për lidhjen me presidentin serb

Veljko Belivuk, kreu i një grupi kriminal të dyshuar për disa vrasje brutale, në një deklaratë dhënë prokurorisë, ka akuzuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke thënë se i ka kërkuar shërbime të ndryshme, nga frikësimi i tifozëve në tribuna deri në prishjen e demonstratave civile.

Këto akuza i ka mohuar Vuçiq të enjten, duke paralajmëruar se do të paraqesë më shumë prova kundër Belivuk, shkruan Danas, transmeton Insajderi.

Vuçiq ka deklaruar se me Belivuk asnjëherë nuk është takuar dhe as nuk ka komunikuar. Në deklaratën e tij, presidenti serb theksoi se kontakti nuk ishte i drejtpërdrejtë, por përmes Aleksandar Vidojeviq, “një mik i ngushtë i djalit të presidentit, Danilo Vuçiq”.

Profesori i drejtësisë, Vladimir Vuletic, themelues i lëvizjes “E Zezë në të Bardhë” dhe ish nënkryetar i FC Partizan , i tha Danasit se deklarata e drejtuesit të grupit kriminal dhënë në seancën para prokurorit konfirmon lidhjen midis zyrtarit më të lartë të shtetit dhe grupit të Belivuk.

Veljko Belivuk, kreu i një grupi kriminal të dyshuar për disa vrasje brutale, mohoi të ishte vrasës në seancën dëgjimore dy javë më parë, por foli për marrëdhënien e tij të pretenduar me Presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe anëtarët e tjerë të lartë të korrupsionit dhe krimit të Partisë Progresive Serbe (KRIK).

Siç tha ai, Vuçiq dhe bashkëpunëtorët e tij i kërkuan më shumë shërbime – për të kontrolluar që tribunët e Partizanit të mos brohorisnin kundër presidentit, për të frikësuar ata që organizuan protesta kundër qeverisë, për të siguruar paqen në Paradën e Krenarisë, por edhe për të ndikuar tek taksistët për të anuluar protestat kundër aplikimit për transport “CarGo”, është shkruar në transkriptin e marrjes në pyetje të Belivuk, i cili është marrë nga KRIK./Insajderi.com