Vuçiq: Në Berlin, delegacioni i Serbisë do të flas vetëm kundër pavarësisë së Kosovës

Vuçiq: Në Berlin, delegacioni i Serbisë do të flas vetëm kundër pavarësisë së Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se në takimin e Berlin, do të flitet për marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës, por se sipas tij, delegacioni i Serbisë do të flas vetëm kundër pavarësisë së Kosovës.

Ai tha për Tv Pink se një mjedis i tillë rajonal u zgjodh për t’i treguar të gjithëve në Berlin se territori i Kosovës është i pavarur, se nuk duhet të ndryshojë asgjë, por ta bëjë Serbinë të njohë atë pavarësi, transmeton Klan Kosova.

Duke folur për këtë takim ai ka shprehur besimin e tij në “fuqinë e kancelares gjermane, Anglea Merkel duke shtuar se presidenti i Francës Emanuel Makron njeri shumë i aftë.

I pyetur për pritjet nga takimi në kryeqytetin gjerman ai tha se nuk do të jetë e lehtë, të gjitha do të vijë me kërkesat e tyre, dhe se Serbia do të shkojnë në Berlin pa kërkesa, përveç për të ruajtur paqen dhe stabilitetin.

Vuçiq tha se Serbia do të jetë në një pozitë gjithnjë e më të vështirë rreth situatës mbi Kosovën, për të luftuar për një demarkacion, diçka që Serbia mund të bëjë për të fituar, por tani e di se është e pamundur.