Vuçiq: Serbia ka marrëdhënie të mira Gjermaninë, jemi të gatshëm për një dialog me Prishtinën

Vuçiq: Serbia ka marrëdhënie të mira Gjermaninë, jemi të gatshëm për një dialog me Prishtinën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka pritur sot në Beograd Ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Hajko Massa, njofton Insajderi.

Në këtë takim ishte i pranishëm edhe Ministri i Punëve të Jashtme Nikola Selakovi Nikola dhe Ministrja për Integrim Evropian Jadranka Joksimoviç, shkruan Kurir.

Vuçiq pas takimit, ka folur edhe për dialogun me Kosovën.

“Gjermania mbështet fuqimisht dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës nën kujdesin e BE-së, si dhe Serbisë, e cila është e gatshme të vazhdojë dialogun dhe do t’i afrohet atij në mënyrë konstruktive, në dëshirën për të arritur një zgjidhje kompromisi”, ka thënë Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq pas takimit me Ministrin e Jashtëm gjerman, Haik Mass.

Ai tha se bisedoi me Mass për të gjitha temat e rëndësishme e siç e quan ai “tema e Kosovës dhe Metohisë”.

“Serbia nuk po kërkon një arsye apologjetike për të refuzuar arritjen e një kompromisi, por beson se një konflikt i ngrirë nuk është zgjidhja më e mirë, sepse dikush gjithmonë mund ta heq atë. Nuk është gjithmonë e këndshme dhe e thjeshtë për ne, siç është tema e Kosovës dhe Metohisë*, sepse Gjermania e njohu Kosovën”, tha Vuçiç.

Ai theksoi se është e nevojshme të ndërtohet paqja me shqiptarët, sepse është e sigurt që serbët dhe shqiptarët do të jenë dy kombet më të mëdha në 100 vitet e ardhshme dhe se thelbi i përparimit është në paqe.

Presidenti i Serbisë theksoi se është e rëndësishme të përmbushen të gjitha marrëveshjet e nënshkruara, para së gjithash Marrëveshja e Brukselit, krijimi i JCC (Asociacionin e Komunave Serbe), por ai thotë se ne jemi të gatshëm të diskutojmë edhe tema të tjera.

Vuçiç shtoi se vizita e Ministrit gjerman Massa në Serbi është një konfirmim i rëndësisë së dialogut politik dhe përmirësimit të bashkëpunimit dypalësh midis Serbisë dhe Gjermanisë.

Ai gjithashtu deklaroi se Serbia ka marrëdhëniet më të afërta ekonomike me Gjermaninë, deri më tani shkëmbimin më të madh tregtar dhe se investitorët gjermanë në Serbi punësojnë disa dhjetëra mijëra njerëz./Insajderi.com