Vuçiq: Serbia nuk do ta njohë Kosovën e të heqë dorë nga Presheva dhe Medvegja

Vuçiq: Serbia nuk do ta njohë Kosovën e të heqë dorë nga Presheva dhe Medvegja

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka ripërsëritur se Serbia nuk do ta njohë Kosovën dhe të heqë dorë nga Presheva e Medgjeva për ta marrë Republikën Sërpska, transmeton Insajderi.

“Kjo nuk do të ndodhë”, ka thënë ai në një intervistë për Face TV.

Ndërsa, lidhur me dokumentin jo-zyrtar të publikuar nga një medium slloven, ku flitet për ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor, Vuçiq ka deklaruar se nuk e ka pare.

Ai shtuar se as nuk ka marrë pjesë në krijimin e këtij plani, ku përmendet ndarja e Bosnjës dhe Hercegovinës, bashkimi i Kosovës me Shqipërinë dhe lëvizje të tjera./Insajderi.com