Vulin: “Masakra një-etnike e marsit 2004 nuk do të përsëritet kurrë”

Vulin: “Masakra një-etnike e marsit 2004 nuk do të përsëritet kurrë”

Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Aleksandar Vulin, deklaroi të premten se “një Serbi e fortë është garantuese e sigurisë së serbëve në Kosovë dhe se pogromi i marsit nuk do të ndodhë kurrë më”.

“Siç tha Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pogromi i ri i marsit, se kolonat e refugjatëve ikin para gurit dhe gropës, para forcës, dhe se Serbia shikon qiellin dhe heshtë, nuk do të ndodhë kurrë më.

“Serbët në Kosovë nuk janë të vetëm, ata kanë Serbinë,” theksoi ministri Vulin në programin e mëngjesit të TV Pink, transmeton Shqip.com.

Ministri theksoi se Xhandarmëria Serbe do të përmbushë çdo urdhër të Presidentit Vuçiq, se është “e gatshme, e trajnuar, e pajisur teknikisht, por më e rëndësishmja shumë e motivuar, për të mbrojtur njerëzit e saj kudo që është e nevojshme”.

Duke komentuar thirrjen e Bashkimit Evropian që Kosova dhe Serbia “të ulin tensionet”, Vulin vuri në dukje se Marrëveshja e Brukselit “është shkelur në mënyrë flagrante” dhe theksoi se pyetja thelbësore është nëse fjala e BE-së ka ndonjë peshë dhe nëse vlen për ndonjë gjë.

“Ku është Bashkimi Evropian? Gënjeshtarë të zakonshëm fjala e të cilëve është e pavlerë dhe që nuk respektojnë firmën e tyre. BE-ja vlen po aq sa nënshkrimi i tij. Ku është Asociacioni i Komunave Serbe, ne ju kemi pritur për nëntë vjet”.

“Ne kemi pritur që nëntë vjet që ata të respektojnë nënshkrimin e tyre, ne dëgjojmë se si ata janë një faktor botëror dhe nuk mund ta detyrojë Kurtin të respektojë atë që ata ranë dakord me ne ”, tha ministri Vulin dhe shtoi se “nëse Marrëveshja e Brukselit nuk është e vlefshme, atëherë nuk është e vlefshme në tërësinë e saj”.

Siç vlerësoi ai, qëllimi i Prishtinës është të destabilizojë të gjithë rajonin dhe të tërheqë vëmendjen e aktorëve perëndimorë, t’u tregojë serbëve se ata duhet të largohen dhe se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili, siç tha ai, është një njeri që nuk kujdeset për paqen.

“Serbia nuk negocion para një arme të drejtuar në ballë. Nëse dikush ka nevojë të luajë me forcë, Serbia është pak më e fuqishme se Kurti me një grusht banditësh. Por, ne nuk do ta bëjmë këtë, sepse ne jemi përgjegjës dhe kujdesemi për këdo që jeton në krahinën autonome të Kosovës”, tha ministri Vulin dhe theksoi se Serbia dëshiron paqe në krahinën jugore.

Protestat që nisën më 17 mars 2004, njihen si “Trazirat e marsit”. Ato zgjatën dy ditë, e gjatë tyre u vranë 19 civilë, nga të cilët 11 shqiptarë dhe 8 serbë, ndërsa u lënduan mbi 900 persona, kryesisht shqiptarë. Trazirat shpërthyen pas njoftimeve se në lumin Ibër ishin mbytur dy fëmijë shqiptarë si pasojë e dhunës së serbëve, ndërsa shkaku i kësaj tragjedie asnjëherë nuk u sqarua plotësisht. Disa fëmijë që mbijetuan në orët e vona, po atë natë treguan para kamerave se ishin ndjekur nga serbët dhe se ata ishin duke ikur, kur disa nga bashkëmoshatarët e tyre u mbytën në lumë. Të nesërmen, më 17, mars filluan protestat në shumë qytete të Kosovës, që shumë shpejt përshkallëzuan në dhunë./Insajderi.com