Xhavit Haliti e voton Konjufcën për kryeparlamentar

Xhavit Haliti e voton Konjufcën për kryeparlamentar

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka votuar pro Glauk Konjufcës për kryeparlamentar.

Ishte i vetmi deputet nga opozita që mbështeti këtë kandidaturë.

Konjufca mori 69 vota, 58 nga deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, 10 nga minoritetet pakicë joserbe dhe një votë i erdhi nga Xhavit Haliit.

Pasi mori detyrën, Konufca tha se “gjithë deputetët do t’i shoh njësoj pa dallime partiake”.

Mori zyrtarisht detyrën nga tashmë ish-kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani.

Nga ty, Konjufca se përjashtoi mundësinë që gjatë ditës së sotme ta marrë mandatin edhe Qeveria. /Insajderi.com