Zaev: BE rrezikon të humb ndikimin në Ballkan

Zaev: BE rrezikon të humb ndikimin në Ballkan

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, paralajmëroi Bashkimin Evropian se do të godasë reputacionin e saj në Ballkan dhe do të humbasë më shumë vende para fuqive rivale nëse nuk fillon së shpejti bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë dhe Shqipërinë, njofton Insajderi.

“Shumë pyetje nuk ishin siç prisnin qytetarët tanë dhe për shkak të kësaj euroskepticizmi po rritet”, tha Zaev në një intervistë për “Politico” me bazë në Bruksel.

Ai theksoi se mossuksesi për hapjen e bisedimeve do të ndikojë jo vetëm në Maqedoni dhe Shqipëri, por edhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

“Nëse BE nuk shihet të mbajë premtimet e saj në rajon, kjo gjithashtu do t’i japë Kosovës dhe Serbisë më pak nxitje për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre në bisedimet e sponsorizuara nga BE dhe për ta bërë Bosnje-Hercegovinën më pak të ngjarë të zbatojë reformat e nevojshme për negociatat e saj të anëtarësimit”./Insajderi.com