Zaevi komenton telefonantën me komedianët rus

Zaevi komenton telefonantën me komedianët rus

Kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev ka mbajtur sot një konferencë për media lidhur me përgjigjimet e publikuara gjatë ditës së djeshme, ku dëgjohet kinse Zaev flet me Petro Poroshenko dhe Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg, shkruan Gazeta Insajderi.

Zaevi ka thënë se nuk e sheh të arsyeshme dorëheqjen e tij pas bisedave telefonike të publikuara në YouTube, ku Zaevi ka rënë preh e dy humoristëve rusë, ku zbulohen sekrete shtetërore dhe informacione të ndjeshme.

“Isha viktimë e një shakaje nga një strukturë mirë e organizuar e cila përfiton nga taktika, forma dhe mjete të tjera”, ka thënë Zaevi në konferencën në shtyp në Shkup.

Ai ka shtuar se “Kjo është një nga ato përpjekje për të dëmtuar drejtpërdrejt interesat tona strategjike për të përfunduar anëtarësimin tonë në NATO”.

Zaev ishte objektiv e Vladimir ‘Vovan’ Kuznetsov dhe Alexei ‘Lexus’ Stolyarov, një palë komedianë rusë që fituan famë për pranimet e tyre të profilit të lartë të politikanëve në mbarë botën, përfshirë Boris Johnson të Britanisë, Emmanuel Macron të Francës dhe Rexhep Tajip Erdogan të Turqisë.

Zaev tha për konferencën për shtyp të martën se ndërsa biseda me komedianët që paraqiteshin si ish-Presidenti ukrainas Poroshenko dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ishte i vërtetë, ai kishte vënë re se disa pjesë të saj kishin qenë të manipuluara.

Në këto biseda të dy komendianët kanë folur edhe marrëdhëniet e Serbi-Kosovë, çështjet e Ukrainës, marrëdhëniet me Rusinë, BE dhe NATO, si dhe përpjekjen e Kishës Ortodokse Maqedonase për t’u njohur me Kishat e tjera ortodokse.

Në një pjesë të bisedës, komediani që paraqet si Poroshenko ia kalon Zaevit se ai ka zbuluar lidhjet familjare me mbretin e lashtë të luftëtarit Aleksandër i Madh, në të cilin Zaev ka çuditërisht përgjigj se ai ka dëgjuar për të.

Në një pjesë tjetër të bisedës, Zaev u kërkon Poroshenkoit të rremë që të lobojë për Patriarkun Ekumenik Bartolomeu të Konstandinopojës për njohjen e Kishës Ortodokse Maqedonase. /Insajderi.com