Zëri i Amerikës habitet me Bujar Nishanin

Takimi i kësaj të diele i presidentit të Shqipërisë tek shkallët e avionit, mund të jetë më i çuditshmi që ndonjë kryetar shteti i ka lejuar vetes.

Zëri i Amerikës habitet me Bujar Nishanin

Në agjendën e takimeve zyrtare të sekretarit amerikan të Shtetit John Kerry gjatë ditës së djeshme në Tiranë, ishin fiksuar vetëm takimet me kryeministrin Edi Rama dhe me kreun e opozitës Lulzim Basha. Por presidenti i Republikës Bujar Nishani, i surprizoi të gjithë kur u shfaq në shkallët e avionit në Rinas. Gazeta Tema raporton se Zëri i Amerikës e ka konsideruar si “një gjest i pazakontë nga pikëpamja protokollare”.

Kerry dhe Nishani biseduan në këmbë për rreth 5 minuta, ku i pranishëm ishte edhe ambasadori Donald Lu. Më pas, Kerry i dha dorën e “ndarjes” presidentit, çka do të thotë se takimi i tyre përfundonte aty. Pas kësaj, eskorta e shefit të diplomacisë amerikane u nis drejt Tiranës.