Zjarri në arkivën e stacionit në Drenas, IPK: Të suspendohen tre policët

Zjarri në arkivën e stacionit në Drenas, IPK: Të suspendohen tre policët

Inspektorati Policor i Kosovës ka rekomanduar suspendimin e tre punonjësve të PK-së pas zjarrit që ndodhi gjatë ditës së djeshme në zyrën e arkivit në stacionin policor të Drenasit, njofton Insajderi.

Me anë të një njoftimi nga IPK, thonë se dyshohet se zjarri është shkaktuar nga pakujdesia.

“Hetuesit e IPK-së janë njoftuar dje  për një rast zjarri në zyrën e arkivit të Stacionit policor në Drenas. Nga zyrtarët policor janë ftuar edhe ekipet e  zjarrfikësve”, thuhet në njoftim.

“Zjarri është lokalizuar përderisa hetuesit e IPK-së së bashku edhe me njësitet tjera relevante kanë dalur në vendin e ngjarjes  dhe kanë bërë këqyrjen e vendit të ngjarjes duke hetuar rrethanat që karakterizojnë ngjarjen me qëllim ndriçimin e shkaqeve të zjarrit e që sipas hetimeve fillestare dyshohet se është shkaktuar nga pakujdesia”.

“Inspektorati Policor i Kosovës ka rekomanduar suspendimin e tre punonjësve të Policisë së Kosovës (dy zyrtar policorë dhe një nga stafi civil i PK-së) lidhur me rastin e njëjtë”, thuhet tutje.

Rekomandimi për suspendim që është bërë në interes të procedurës hetimore me dyshimin se të njëjtit kanë kryer veprën penale të “shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”.

“Hetuesit në koordinim me prokurorinë kompetente do të ndërmarrin edhe veprime të tjera hetimore drejt ndriçimit të plotë të rrethanave të këtij rasti”, përfundon njoftimi. /Insajderi.com