Zyrtari i AAK-së ‘zbulon’ partinë me të cilën do të bënte koalicion  

Zyrtari i AAK-së ‘zbulon’ partinë me të cilën do të bënte koalicion  

Zëvendësministri i Jashtëm në detyrë, Anton Berisha, i cili është anëtarë i kryesisë së AAK-së, ka dhënë preferencat e tij për partnerët më të përshtatshëm të AAK-së në qeveri.

Berisha, në ‘DossierD’ në RTV Dukagjini, ka thënë se vendimi final për ekstradimin ose jo të Tomor Morinës nga Maqedonia e Veriut në Serbi do ta marrë Ministria e Drejtësisë e Maqedonisë së Veriut.

Ai ka thënë se Kosova ka marrëdhënie të mira me shtetin fqinj dhe sipas tij edhe Haradinaj ka raporte të mira me homologun nga Maqedonia e Veriut, Zoran Zaev dhe shpresojnë në një vendim në favor të Tomor Morinës.

Duke folur për situatën politike në Kosovë, zyrtari i AAK-së ka thënë se pavarësisht dorëheqjes së Haradinajt, nuk duhet të ketë vakum institucional në vend.

Berisha ka thënë se Presidenti duhet të shqyrtojë të gjitha opsionet kushtetuese por sipas tij barazia e partnerëve në koalicion e vështirëson ndonjë kalkulim që do të mund të evitonte zgjedhjet.

Zëvendësministri i Jashtëm në detyrë ka thënë se personalisht është që AAK të shkojë e vetme në zgjedhje për ta verifikuar veten para qytetarëve, por sipas tij pas zgjedhjeve AAK-LDK do të ishte koalicioni më stabil.

“Koalicioni i natyrshëm dhe i cili ka funksionuar më së mirë pas lufte ka qenë AAK-LDK. Personalisht kam shprehur dyshime edhe për koalicionin e fundit që ka bërë AAK. LDK-AAK do të ishte koalicioni më stabil. PDK dhe AKR kanë qëndruar gjatë në pushtet”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Berisha ka thënë se nuk beson në ndonjë koalicion LDK-VV, pasi sipas tij LDK është tradicionalisht e djathtë ndërsa Vetëvendosje është e majtë dhe ky bashkëpunim do të ishte i panatyrshëm.

“Konceptualisht AAK është më afër me LDK-në, edhe pse në të kaluarën mund të kenë pasur dallime në çështje të caktuara”, tha ndër të tjera Anton Berisha