Zyrtari ligjor që mori 12 mijë e 300 euro pagë nga Telekomi

Zyrtari ligjor që mori 12 mijë e 300 euro pagë nga Telekomi

12 mijë euro, ishte paga për shtatorin e kaluar që avokati Gazmend Nushi ka marrë nga Telekomi i Kosovës. Nushi, i cili figuron në listat e punëtorëve të Telekomit, ka pagë mujore prej 2 mijë e 950 eurosh, mëson KTV-ja.

Por muajt e verës së vitit të shkuar paga e tij në disa raste ishte dyfishuar kur në muajt korrik e gusht, mori nga 6.150 euro, deri sa në shtator ajo u katërfishua.

Telekomi i Kosovës nuk i ka mohuar këto të dhëna, por i ka arsyetuar me angazhimet për ekspertiza ligjore në dy raste të ndryshme që lidhen me arbitrazhin.

“Rasti i parë ka të bëjë me procesin e arbitrazhit me kompaninë IVK, kompani për ofrimin e shërbimeve OTT e nënshkruar vite më parë dhe rasti i dytë me procesin e negociatave me Z-MOBILE për t’i ikur mundësisë së ndonjë arbitrazhi të dytë që do të kishte pasoja fatale për Telekomin sikurse në rastin e parë. Kemi pasur nevojë për mbështetjen e tyre profesionale për këto dy procese të ndara, e përvoja e tyre në këtë fushe ishte e domosdoshme. Besojmë fuqishëm se me angazhimin e këtyre ekspertëve dhe fakteve që janë në anën tonë do të dalim fitues në këto dy raste jashtëzakonisht me rëndësi për korporatën”, thuhet në përgjigjen e Telekomit.

Vetë Nushi nuk e ka mohuar këtë pagesë, por shtoi se ditët në vazhdim do ta prezantojë kontratën që ka me Telekomin.

Zyrtarët ligjorë janë të angazhuar si punëtorë me pagë mujore, por me kontratë mbi vepër. Rroga të mëdha kanë edhe tre drejtorët që u punësuan në fundvitin e 2018-s respektivisht fillim vitin e 2019.

Drejtoresha e Auditimit që është Shehide Lushtaku, gruaja e Mërgim Lushtakut e ka pagën mujore në vlerë prej 3 mijë e 529 eurosh. Po kaq merr edhe Sekretari i Korporatës, Shekip Fazliu që është edhe zyrtar i lartë i Nismës Social Demokrate.

3 mijë e 529 eurosh është edhe rroga e Armend Osajt i cili ishte kandidat për Bordin e Telekomit, dhe ka punuar ndër vite si drejtor i Sinalcos, kompani kjo që përfaqësohet në Kosovë nga ish-deputeti i AAK-së, Gani Dreshaj. Osaj është drejtor Financiar i Telekomit.

Në listën e punëtorëve janë edhe Liridona Dervishaj e cila ishte punësuar në janarin e 2019-s me rrogë prej 468 euro deri sa tre muaj më vonë në marsin e 2019-së rroga e saj arriti në 1 mijë e 576 euro.

Kohavisioni kishte raportuar edhe me parë për punësimin e Hajdar Sutajt në këtë institucion. Sutaj në shtatorin e 2019 morri pagë hiç më pak se 2 mijë 225 euro.

Rroga e tij është e barasvlershme me atë të zëvendësdrejtorit të Marketingut, Trim Musliu, zyre që ishte përfshirë në një skandal të vitit 2018 kur i kishte ndarë 300 mijë euro për një film të tij.

KTV-ja kishte raportuar atë kohë për këtë skandal, gjë që kishte bërë që Musliu të tërhiqej nga pozita e ushtruesit të detyrës së kryeshefit të Telekomit dhe Prokuroria e Prishtinës të nisë hetimet për këtë çështje.

Rrogë të barabartë me Musliun ka edhe kunata e Ramush Haradainajt, Vesmira Haradinaj, e cili ishte punësuar fillimisht si zëvendësdrejtoreshë e Financave pa pasur fare konkurse dhe më vonë u bë drejtoreshë e marketingut.

Nga 2251 euro marrin edhe Arsim Ramadani dhe Shaban Ramaj të cilët në fundvitin e 2019 ishin përfshirë në një konflikt të armatosur në një nga lokalet e kryeqytetit, kur u plagos një person.

Nga 2001 euro rrogë janë përcaktuar për Vjollca Avdylin që bazuar në informacionet që ka Kohavisioni është tezja e ish-kryeshefit Gent Begollit dhe Erza Osmani që është motra e ish-këshilltares së kryeministrit Haradinaj, Sebi Osmanit.

Motra e Bekë Berishës respektivisht kunata e ish-kryesuese së Bordit, Besa Shatri Berisha, Vesa ka rrogë prej 1776 eurosh, aq sa paguhen edhe Faton Lokaj dhe Bekim Mehmeti, e Përparim Përvetica, që të tre zyrtarë të AAK-së.

Nga 200 euro më pak marrin kunata e motrës së Ramush Haradinajt, Liridona Dervishaj dhe motra e Valon Tolajt, Blerta Tolaj. Rroga e tyre është 1 mijë e 576 euro.

Po kaq marrin edhe Besart Morina, Dirlion Babaj dhe Albert Ahmeti.

Që të gjithë janë punësuar në Telekom gjatë qeverisjes se PAN-it. /Insajderi.com