A ekziston mundësia që cikli menstrual të shkaktojë anemi?

A ekziston mundësia që cikli menstrual të shkaktojë anemi?

Anemia prek qelizat e kuqe të gjakut dhe hemoglobinën tuaj, shkruan Health Line, transmeton Insajderi. Hemoglobina është proteina në qelizat e kuqe të gjakut që mbart oksigjenin nga mushkëritë tuaja në të gjitha indet dhe organet në trupin tuaj.

Shkaku më i zakonshëm i anemisë është mungesa e hekurit, për të cilin trupi juaj ka nevojë për të bërë hemoglobinë.

Anemia ka disa shkaqe të mundshme, njëra prej të cilave është edhe cikli menstrual me gjakderdhje të rëndë.

Kur humbni shumë gjak gjatë ciklit tuaj, mund të përfundoni duke humbur më shumë qeliza të kuqe të gjakut sesa mund të bëjë trupi juaj. Kjo mund të zvogëlojë sasinë e hekurit në trupin tuaj. Si rezultat, trupi juaj do ta ketë më të vështirë për të bërë hemoglobinën që është e nevojshme për të bartur oksigjenin në të gjithë trupin tuaj.

Sidoqoftë, anemia nga gjakderdhja e madhe menstruale varet nga shumë faktorë, përfshirë dietën tuaj dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm. Marrja e mjaftueshme e hekurit dhe ushqyesve të tjerë në dietën tuaj mund të ndihmojë në parandalimin e anemisë nga mungesa e hekurit.

Nëse keni nivele të ulëta hekuri dhe hemoglobine në gjak, mund të vëreni simptomat e mëposhtme:

  • Lodhje,
  • dobësi,
  • gulçim,
  • lëkurë e zbehtë ose e verdhë,
  • marramendje dhe
  • dhimbje koke.

Gjakderdhja e rëndë mund të shkaktohet nga çekuilibri në nivelet tuaja të hormoneve, veçanërisht progesteronit dhe estrogjenit. /Insajderi.com